



## SILIKALI YA MUTIUKO YA KITUI

# MBESA, MITALATALA YA UKWATI NA UUNGAMII WA MALI YAITU MAWALANY'O MA UTHUKUMI WA MWENE NTHI

### Mawoni Maitu

Kwathiwa muvia wa silikali ya kaundi ula wambiisye na ukwatilila kwa kilumyo maundu ma ukwati na mbesa vaa nthi ino ya Kenya

### Kyeleelo Kitu

Kwaka na kuvanga kii mivea kithio kya mivango milumu na myailu ya uungamii wa mbesa kwisila myalany'o ya kwaila.  
Umanyithanya wa mali na matambya ma uungamii kwa kieleelo Kya kutumia mali yitu kwa maendeeoyo

### Mikalile na Nguma Situ

\* Utwiika  
\* Uikiiku

\* Ngwatano  
\* Witikiliku

\* Uwasi  
\* Uwo na aki  
\* Maendeeoyo

No.	Mauthukumi Maitu	Kila kyendekaa / Mavata	Ndivi	Kiwango kya Ivinda	Muvea ula ukonetwe
1	Ndivi ya ala matuteyaa kana kututhukuma	Mavalua ma kunengwa wia ni silikali ya kaundi vamwe na malisiti na valua wakwitikila wia.	Vathei	Itina wa mithenya ikumi kuma wakuete valua wa ndivi	Ukwati
2	Ndivi ya athukumi maitu	Mavalua mavitukithye ni muungamii wa kuiva misaala.	Vathei	Mbesa kutumwa vengi kuvikia taliki 28 sya kila mwei	Ukwati
3	Kumbanya mbesa syautumia ila syendeka (syetwa)	Ithangu yikie sayii ya kwitya mbesa	Vathei	Kati wa mithenya ikumi ya uthukumi (weekdays)	Ukwati
4	Kumithya livoti sya masavu ma mbesa	Mavalua onthe ma mawia na viasala	Vathei	Kyumwa kimwe mbee wa matuku ma ndivi sya silikali	Ukwati
5	Kwiyaka kwa mivea ya silikali ya kaundi ngaliko ya mbesa	Valua ya kukulya mbesa kuma muvea wa kaundi	Vathei	Kila ivinda	Ukwati
6	Kumbanya livoti ya makwaani ala tutaitwe	Kulingana na kalenda ka silikali ka myalany'o ya kutumia kinandu(PEM Act 2012)	Vathei	Kila ivinda	Ukwati
7	Kunengane walanyo wa kutumia mbesa	Mivango ya mivea ya silikali ya uthukumi ya kila mwaka	Vathei	Kuvikia matuku 31 mwai wa nyanya kila mwaka	Mivango ya ukwati
8	Kumbanya livoti ya mivango ya maendeeoyo kila mwaka	Kulingana na livoti ya maendeeoyo ala mavaniwe na kuelekana na livoti ya mwaka muvituku	Vathei	Kuvikia 1st mwai wa kenda kila mwaka	Mivango ya ukwati
9	Livoti ya utumii wa mbesa sya kaundi (CBROP)	Kwianana na mawalany'o ma kutumia mbesa ma mwaka	Vathei	Kuvikia matuku 30 mwai wa kenda kila mwaka	Mivango ya ukwati
10	Livoti ya muvango wa maendeeoyo ma kaundi (CFSP)	Utalo wa ngalama ya syindu kimwe kimwe kulingana na livoti ya undu syavannitwe	Vathei	Kuvikia matuku 28 mwai wa keli kila mwaka	Mivango ya ukwati
11	Kieleelo kya isavu wa maendeeoyo ma mwaka (PBB)	Kwianana na mawalany'o ma kutumia mbesa ma mwaka	Vathei	Kuvikia matuku 30 mwai wa kana kila mwaka	Mivango ya ukwati
12	Muswaata wa kuvaniya matumishi ma kaundi	Livoti mbitukithye sya kieleelo kya utumei wa mbesa sya kaundi kwa mwaka	Vathei	Kuvikia matuku 30 mwai wa thanthatu kila mwaka	Mivango ya ukwati
13	Kumithya mathangu na mavuku ma kuvaniya maendeeoyo	Kunengane mavalua makwonia muvango wa kutumia mbesa ( CIRD, KVSET, etc.)	Ta mwiao wa ukwati	Kutumia simunindatika ikumi Kumithiwa ithangu nusu isaa	Mivango ya ukwati
14	Livoti sya masavu na mauvo ma kaundi	Walany'o wa masavu na livoti sya silikali ya kaundi	Vathei	Nthini wa mithenya itatu (3)	Mivango ya ukwati
15	Kuwany'a na kunegane mawoni	Twakul'w kana vaumila undu mueni	Vathei	Oundu twikaa kwa ivinda	Ukwati
16	Kumbany'a livoti sya ukunikili wa kutumia mbesa	Valua kuma kwa mundu mbitukithye.	Vathei	Nthini wa ndatika ikumi (10)	Ukwati
17	Wosany'a wa mbesa	Mavuku ma lisiti na sativiketi	Ta mwiao wa ukwati	Kila ivinda	Ukwati
18	Kumbany'a livoti sya wosany'a wa mbesa	Kuatania na miao ya silikali	Vathei	mbee kana Matuku 30 ma kila mwai kwa mwei muvituku	Ukwati
19	Kunengane laisenzi sya viasala	Valua mbususye vamwe na lisiti sya ndivi	Ta mwiao wa ukwati	Nyusu saa	Ukwati
20	Kuiva ikuani	Valua ya kuandua kana mbilu	Ta mwiao wa ukwati	Ndatika itano	Ukwati
21	Kunengane mbilu	Nyamba ya vuloti, nyamba ya viasala kana mavalua ala mekwitwa	Ta mwiao wa ukwati	Ndatika itano	Ukwati
22	Kunengane valua ya kuandua ndivi	Nyamba ya vuloti, isyitwa ya viasala na mavalua ma viasal	Mana	Ndatika itatu	Ukwati
23	Livoti ya masavu ma vuloti kana kitheka	Nyamba ya vuloti na isyitwa	Mana	Ndatika itatu	Ukwati
24	Kwosania mauvo ma vuloti na kwikia kombutani situ	Nyamba ya vuloti kana kitheka na Valua ya mwiw'ana (agreement letter)	Ta mwiao wa ukwati	Muthenya umwe	Ukwati
25	Kuela viasala	Vala viasala yii na valua mususye (SBP)	Mana	Muthenya itano	Ukwati
26	Kumantha mathangu na lisiti sya viasala	Nyamba ya viasala	Ta mwiao wa ukwati	Muthenya umwe	Ukwati
27	Kuthinikia makulyo ma kukony;a wosany'a wa mbesa	Malalamishi maetwe kwa kuandika valua	Mana	Mithenya itano	Ukwati
28	Kuthoowa kana kunengane wia kwa vamwe	Kuatania ni miao	Ta mwiao wa ukwati	Muthenya umwe	Ukwati
29	Kunyaiikya mathangu na mavuku ma maundu ma ukwati	Itya uvisini	Vathei	Kuvikia matuku 31 mwai wa nyanya	Ukwati
30	Livoti ya Aka, Aamuika na ala me mawonzu ma mwii (AGPO)	Kuatania ni miao	Vathei	Kati wa matuku 14 mwai wa mnee na 14 ma wa muonza	Ukwati
31	Kunengane mathooa ma kwitya syindu kana mawia.	Valua muvitukithye ni ovisa wa uthoowi wa kaunti (Procurement officer)	Vathei	Mithenya itatu (3)	Ukwati
32	Kunengane valua sya kwitya syindu kana kuthukumwa (LPO/LSO)	Livoti mbitukithye ya utonyi wa kutethya wia kana kuthoosya syindu	Vathei	Nthini wa mithenya 3	Ukwati

### Iwango Situ

Andu maitu makathukumawa kwa nzia ya utwiika na ndaiya nene. Simu sikasungijawa na valua syenyu kusungijwa masaa ma wia kuma saa 8:00am mbaka 5:00pm

### Nzia ya kuete Malalamishi

Tukasungia na kulungalya maundu ala onthe mwene nthi ukethiwa atemwianie kwa mituki ila itonyeka. Wethia utemwianie no uwete vata waku kwa nzia ya valua kwisila nyamba ii:

Minisita wa Maundu ma Mbese  
P.O. Box 33-90200  
Tel: 0722782747

Email: [planning@kitui.go.ke](mailto:planning@kitui.go.ke)/ [finance@kitui.go.ke](mailto:finance@kitui.go.ke)



Ovisa Munene wa Mbese  
P.O. Box 33-90200  
Tel: 0722961497

Email: [finance@kitui.go.ke](mailto:finance@kitui.go.ke)



Ovisa munene wa mivango ya ukwati na mitumiile ya mbese  
P.O. Box 33-90200  
Tel: 0728601177

Email: [planning@kitui.go.ke](mailto:planning@kitui.go.ke)

“Vala kila umwe waile kutetheesya kwailya mikalile ya mathayu ma andu maitu”

Ni aki yaku kuthukumwa kwa nzia mbailu